A Biden-adminisztráció olyan szankciós eszközt használ Magyarország ellen, amivel az ellenségeit szokta csuklóztatni

2025. január 08. 19:06

Szokatlan, hogy egyetlen személy ellen vessenek ki szankciót.

2025. január 08. 19:06
null

Ahogy arról a Mandiner is beszámolt: az Egyesült Államok korrupcióra hivatkozva szankcionálta Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert. Az amerikai pénzügyminisztérium hivatalos nyilatkozata idézi Bradley T. Smith-t, a pénzügyminisztérium terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős helyettes államtitkárát, aki kijelentette: 

„Az Egyesült Államok nem fog habozni, hogy felelősségre vonjon olyan személyeket, mint Rogan, akik arra használják fel hivataluk hatalmát, hogy saját magukat és cimboráikat törvénytelenül meggazdagítsák országuk és polgártársaik kárára.” 

Az indoklás nem tartalmaz konkrét ügyeket, hanem általános korrupcióról ír, viszont hivatkozik a 2023-as Korrupcióérzékelési Indexre, amelyet az a Transparency International (TI) készített, amely támogatást kap többek között az Egyesült Államok külügyminisztériumához kapcsolódó szervezetektől és Soros Györgytől is.

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) által hozott szankciós lépés a 13818-as elnöki rendelet alapján történt, amely a Globális Magnitsky Emberi Jogi Számonkérési Törvényt implementálja – számolt be a Telex. 

Ezt is ajánljuk a témában

Mi az a Magnitsky-törvény?

A Magnitsky-törvény lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy szankciókat vethessen ki vagy korrupcióra vagy pedig emberi jogok megsértésére hivatkozva. A Human Rights First leírása szerint az amerikai Kongresszus 2012-ben fogadta el az eredeti Magnitsky-törvényt, válaszul Szergej Magnitsky orosz adótanácsadó őrizetben bekövetkezett halálára, aki egy nagyszabású adócsalási összeesküvést leplezett le. A Magnitsky-törvény felhatalmazta az Egyesült Államokat, hogy szankciókat alkalmazzon a Magnitsky brutális fogva tartásában részt vevő oroszokkal és más aktivisták elleni emberi jogi visszaélésekben érintettekkel szemben. Érdekesség, hogy a törvény nem definiálja, hogy pontosan mit ért korrupció alatt.

2017 és 2023 között az Egyesült Államok 650 külföldi személyt szankcionált a törvényre hivatkozva. 

Még a hamarosan távozó Pressman is elismerte, hogy Rogán Antal szankcionálása precedens nélküli: 

„Nem szokványos, hogy az Egyesült Államok egy hivatalban lévő minisztert szankcionál. Még kevésbé gyakori, hogy ezt egy szövetséges országban teszi.” 

Hogy mennyire precedens nélküli az eset azt jól illusztrálja az, hogy milyen társaságba helyezte a magyar minisztert a mindössze két hét múlva távozó Biden adminisztráció. 

Milyen emberek kerültek rá korábban a listára?

Általában nagyon komoly indokkal kerülnek fel az emberek a szankciós listára. 

Ajmal Rahmani volt afgán parlamenti képviselőt például 2023-ban azért sújtották szankciókkal, mert a vád szerint hűtlenül kezelte a háború sújtotta országa újjáépítésére szánt amerikai kormányzati támogatást, majd Németországban és Dubajban kiterjedt üzleti és ingatlanbirodalmat épített. 

Még a Trump adminisztráció ideje alatt sor került egy európai politikus szankcionálására is. 2019 decemberében az USA kormánya pénzmosás, kisajátítás, vesztegetés és hivatali visszaélés miatt szankcionálta Aivars Lembergs lett politikust. Négy, Lembergs tulajdonában vagy ellenőrzése alatt álló szervezetet is megjelöltek, köztük a Ventspils Freeport Authorityt, amely egy jelentős nemzetközi kikötőt üzemeltetett

Az amerikai Pénzügyminisztérium 2021-ben a Globális Magnitsky-törvény alapján szankciókat jelentett be három bolgár személy ellen: Delyan Peevszkij volt parlamenti képviselő, Vaszil Bozskov ismert üzletember és Ilko Zhelyazkov volt nemzetbiztonsági tisztviselő szerepeltek a listán. Emellett 64, állítólag velük kapcsolatban álló szervezetet is szankciókkal sújtottak – írta a Radio Free Europe. 

Mindegyik fentebb említett ügy jól mutatja, hogy általában ha valakit korrupció miatt szankciós listára tesznek, akkor szankcionálják a bűntársait, valamint az érintett cégeket is.

A Biden adminisztráció korábban nem átallott saját politikai ellenfele ellen használni az Igazságügyi Minisztériumot, valamint a demokrata ügyészeket, így nem meglepő, hogy szankciós eszközöket vet be a magyar kormány ellen. A szankció időpontja is árulkodó, hiszen két hét múlva távozik Joe Biden kormánya, így ez a döntés egyfajta diplomáciai pofonként értelmezhető.

(Photo by Attila KISBENEDEK / AFP)

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
5m007h 0p3ra70r
2025. január 09. 00:14
Pressman vergődik Rogánon. Pressmannak reptér, szankcióknak vége, a karaván meg halad. Hööhö..
5m007h 0p3ra70r
2025. január 09. 00:13
>>cccbasatu 2025. január 08. 22:07 Orbán beleütötte az orrát az usákok ügyébe ,és kapott érte egy sallert és kokit!<< Vagy maradjunk a valóságnál: Pressman már nem bírta tovább a KESMA miatt végigpityergett éjszakákat ezért bosszút állt Rogánon. Hööhö.. #beteltapohárabuzinál #majdőmegmutatja
5m007h 0p3ra70r
2025. január 08. 23:24
» cccbasatu 2025. január 08. 22:16 .Csak úgy nem szankcionálnak senkit nem hogy egy tömbön belüli állítólagos szövetséges vezető kormány tisztviselőjét.« 🤣🤣🤣🤣 Látod milyen egyszerű kisember vagy? Feltételezéseket halmozol feltételezésre, hogy aztán véleményt alapozz rá, a tényekkel szemben. 1. A Magnitsky törvényt kifejezetten államok tisztviselői ellen is hozták. 2. A 13818-as elnöki rendelet, vagyis a Blocking the Property of Persons Involved in Serious Human Rights Abuse or Corruption pontosan definiálja, hogy kire és hogyan kell alkalmazni a nevezett törvényt 3. Semmiféle bizonyítékra nincs szükség az alkalmazáshoz, elég csak a gyanú, olvasgass: www.federalregister.gov/documents/2017/12/26/2017-27925/blocking-the-property-of-persons-involved-in-serious-human-rights-abuse-or-corruption
5m007h 0p3ra70r
2025. január 08. 23:13 Szerkesztve
» cccbasatu 2025. január 08. 22:16 Re 5m00 Érvelésed merő hülyeség az USA szerveket csak az USA-ban lehet perelni« 🤣🤣🤣🤣 Mert a kerületi bíróság bagyis a district court szerinted mi a fasz? Vagy azt hitted, hogy a budapesti VIII. kerületi bíróságról van szó??? 🤣🤣🤣 Láthatóan fogalmad sincs arról, hogy mi történik. Az OFAC-t nem kell perelni. Kérvényt kell benyújtani a szankciók megszűntetésére. Amennyiben büntetőjogi bizonyítékok valóban vannak, akkor az OFAC-nak egy kerületi bíróságon = district court kell eljárást indítania. Ez az eljárás a következők miatt nem indult meg és nem is fog megindulni: 1. egy NGO közvéleménykutatás nem büntetőjogi bizonyíték 2. az a bizonyíték, amelyet feltételezhetően a DOS szerzett be, a magyar titkosszolgálati törvényeket megkerülve, nem használható fel büntetőjogi eljárásban, figyelmen kívül kell hagyni Tehát Rogánt nem fogják bűncselekménnyel megvádolni, a szankciókat pedig diplomáciai úton fel fogják oldani. Pont. Hööhö..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!